هاست

هاست یا هاستینگ به یک فضا گفته می‌شود که در آن اطلاعات و فایل‌ های وب‌ سایت شما بارگذاری و دانلود می‌شود. در این مقاله شما را با انواع هاست آشنا خواهیم کرد تا بتوانید در هنگام خرید هاستی که مورد نظرتان است و برایتان مناسب است را انتخاب کنید.

هاست چیست؟

 هاستینگ یا هاست چیزی است که وقتی می خواهید وب سایت تان در اینترنت برای همه افراد قابل مشاهده باشد به آن نیاز خواهید داشت، به صورت ساده تر باید گفت که وب سایت شما باید بر روی یک سرویس دهنده قرار بگیرد. کامپیوتر و رایانه شما می تواند یک سرویس دهنده میزبان تنظیم و حتی راه اندازی شود. اما اگر که شما قصد دارید تعداد بازدید کنندگان سایتتان بالا باشد و سایت از ترافیک بالا برخوردار باشد این عمل آن چنان عاقلانه نیست. برای اینکه سایت شما در اینترنت در دسترس افراد قرار گیرد لازم است که کامپیوتر و رایانه شما همیشه روشن و وصل به اینترنت باشد، به محض اینکه کامپیوتر خاموش می شود دیگر هیچ فردی از سایت شما بازدید نمی کند و آن را نمی بیند. در مطلب زیر با انواع هاست ها آشنا خواهید شد:

هاست لینوکس

به طور کلی هاست لینوکس، محبوب‌ترین سرویس میزبانی است. در واقع اکثر وب‌سایت‌ها به دلیل قیمت مناسب و انعطاف‌پذیری آن و همچنین ویژگی‌های بیشتری که نسبت به هاست ویندوز دارد، از هاست لینوکس استفاده می‌کنند. هاست لینوکس با زبان های php، python، perl و cgi و… سازگار است. زبان های php بر روی سرور‌های ویندوز دچار مشکلاتی می‌شوند. به این نکته نیز توجه کنید که نوع هاستی که انتخاب می‌کنید هیچ ارتباطی به سیستم عامل رایانه شما ندارد. گاهی افراد به اشتباه فکر می‌کنند که چون سیستم عامل رایانه آن‌ها ویندوز است، حتما باید هاست ویندوز را استفاده کنند.

هاست‌هایی از قبیل هاست ویژه یا هاست وردپرس که ممکن است اسمشان به گوشتان خورده باشد، همگی هاست لینوکس هستند. اما با تفاوت‌های جزئی به عنوان مثال هاست وردپرس همان هاست لینوکس است. اما روی سرور قوی‌تری قرار گرفته و آخرین آپدیت وردپرس نیز به طور رایگان برای مشتری نصب خواهد شد.

هاست ویندوز

امروزه تعداد کمی از وب‌سایت‌ها از هاست ویندوز استفاده می‌کنند. حتی بعضی از شرکت‌های میزبانی وب به خاطر درخواست خیلی کم، فروش هاست ویندوز را از لیست خود خارج کرده‌اند. ویندوز از زبان های asp و asp.net و… پشتیبانی می‌کند. هاست ویندوز نسبت به لینوکس قیمت بالاتری دارد؛ همچنین از برنامه‌های مدیریت محتوای مخصوص به خود که توسط برنامه نویس نوشته شده اند استفاده می‌کند.

نوع هاستی که شما انتخاب می‌کنید تا حد زیادی بستگی به نوع فناوری وب‌سایت شما دارد. به عنوان مثال، اگر مایل هستید وبلاگ خود را با وردپرس شروع کنید، میزبانی لینوکس انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. اما اگر وب سایت شما به فن آوری های خاص مایکروسافت احتیاج دارد، باید از هاست ویندوز استفاده کنید.

دسته بندی انواع هاستینگ

۱. میزبانی وب اشتراکی (Shared Web Hosting)

هاست چیست – میزبانی وب اشتراکی

هاست اشتراکی نوعی از میزبانی وب از جمله اقتصادی ترین نوع روش های وب هاستینگ است. در این روش چندین وب سایت روی یک سرور مستقر هستند که تعداد آنها ممکن است به هزاران وب سایت برسد. گفتنی است این روش به میزبانی مجازی یا میزبانی مشتق شده نیز شناخته شده است. بیشترین وب سایت‌ها در اینترنت از این سرویس استفاده میکنند. این سرویس میتواند مدیریت شده یا مدیریت نشده باشد که سرویس مدیریت شده آن پشتیبانی بهتری ارائه می دهد.

پیشنهاد وب رمز: مزایا و معایب هاست نامحدود

۲. نمایندگی میزبانی وب (Reseller Web Hosting)

هاست چیست – نمایندگی میزبانی وب

در این روش میزان مشخصی از هارددیسک و پهنای باند سرور میزبان وبی که وب سایت شما روی آن قرار دارد از طرف شخصی به شما تخصیص داده میشود. در حقیقت شما میتوانید خود منابع تخصیص داده شده را به صورت خورد به طور رایگان یا در قبال دریافت هزینه به شخص سومی واگذار کنید.

۳. میزبانی وب رایگان (Free Web Hosting)

هاست چیست – میزبانی وب رایگان

این نوع میزبانی به صورت رایگان به منظور جنبه های تبلیغاتی ارائه میشود که این روش بیشتر مناسب افراد مبتدی یا افرادی است که پول کافی برای خرید یک حساب هاست اشتراکی وب ندارند. البته این روش با محدودیت های بسیاری در زمینه نرم افزار، پهنای باند، فضای دیسک و … همراه است.

۴. میزبانی سرور مجازی (VPS)

هاست چیست – میزبانی سرور مجازی

در این روش از میزبانی یک سرور واحد وجود دارد که از طریق نرم افزارهای مجازی سازی به چند سرور مجازی تقسیم میشود که از دید کاربر مثل یک سرور اختصاصی است که در انحصار مشتری قرار دارد. در این روش هر سرور مجازی مانند یک رایانه است که از نظر فیزیکی تکه تکه شده و هر تکه برای احتیاجات یک مشتری خاص تخصیص داده شده است، یک سرور شخصی مجازی می تواند مدیریت شده و مدیریت نشده باشد.

۵. میزبانی اختصاصی (Dedicated Web Hosting)

هاست چیست – میزبانی اختصاصی

در این روش یک سرور به مشتری تخصیص داده میشود و بر خلاف روش اشتراکی در واقع فقط وب سایت مشتری روی آن قرار دارد و مشتری واقعا تنها فردی است که از سرور وب استفاده می کند. در میزبانی اختصاصی کارهایی مانند راه اندازی مجدد، نصب سیستم عامل و… به عهده خود مشتری است. بیشتر وب سایت های بزرگ از سرورهای اختصاصی استفاده می کنند که این قابلیت را داشته باشند تا هرکاری می خواهند با سرورهای خود انجام دهند.

۶. فضای میزبانی سرور (Collocation Web Hosting)

میزبانی در محل شرکت تقریبا شبیه به میزبانی اختصاصی است، با این تفاوت مشتری مالک سرور می شود. راه اندازی این سرور به صورت فیزیکی در محل کاربر و در قفسه (rack) آنها صورت می گیرد. این سرویس ممکن است از بقیه ی روش ها گران تر باشد اما به دلیل در اختیار بودن سخت افزار ممکن است فوایدی نیز داشته باشد.

۷. میزبانی وب ابری (Cloud Web Hosting)

هاست چیست – میزبانی وب ابری

در این روش که با گذشت زمان از محبوب ترین روش ها به شمار میرود وب سایت مشتری همیشه در اوج است. این  میزبانی جدولی نیز معروف است. در روش هاست ابری همواره چندین سرور در حال کار کردن هستند که همواره حداقل یک سرور برای  تحمل بار در دسترس است. به طور مثال زمانی که مشتری به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز دارد می تواند فورا آن را از ابر بگیرد البته بعد از پایان یافتن کار منابع اشغال شده آزاد میگردد.

۸. میزبانی خوشه ای (Cluster Web Hosting)

این روش شباهت زیادی با روش ابری دارد. به این منظور که به دلیل استفاده از سرورهای به اصطلاح خوشه ای  از کار افتادگی وب سایت هیچگاه رخ نمیدهد چون در زمان از کارافتادگی یکی از سرورها سرور دیگر به کار افتاده و ترافیک به سمت آن سرور روانه میشود. این روش از سرویس هاست، امکاناتی مانند کنترل امنیت، توازن بار و منابع داده ای حیاتی سایت با بهره‌وری و افزونگی بالاتری را در اختیار مشتری قرار می‌دهد.